Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama


surucu-belgesi-ceza-puani-sorgulama
surucu-belgesi-ceza-puani-sorgulama

Yeni uygulanmaya başlayan sürücü belgesi yani ehliyet ceza puanı sorgulama 2017 uygulaması hakikaten caydırıcılığı olan bir uygulama. Bu cezalandırma sistemi sayesinde sürücüler daha dikkatli araç kullanmaya dikkat ediyor. Sistem sadece ceza puanı değil aynı zamanda trafik cezası olarak da eş zamanlı uygulanıyor. Bu sayede hem ceza ödeniyor, hem de sürücünün ehliyetine ceza puanı ekleniyor.

Durum bu şekilde olunca ceza puanının önemi artıyor. Zira 100 ceza puanına ulaşan kişinin 2 ay boyunca trafiğe çıkması yasak. Kısacası ehliyetine el konuluyor. Ceza puanının kaç olduğunu bilmeyenler veya örenmek isteyenler için kolay bir sorgulama sistemi geliştirilmiş. Her ne kadar ceza puanım olmadığını bilmeme rağmen bende yinede sistemi merak ettiğim için kendi ceza puanımı sorgulamak istedim.

Oldukça kolay olan sorgulama için yapılması gereken e-devlet sitesine giriş yapmak olduğunu öğrendim ve T.C. kimlik numaram ile e-devlet şifremi girerek Emniyet Genel Müdürlüğü bölümünde yer alan ceza puanı sorgulama ekranından birkaç dakika içinde sorgulamamı yaptım. Bildiğim gibi hiçbir ceza puanımın olmadığı bilgisine ulaştım. Deneyerek sorunsuz çalıştığını tespit ettiğim ceza puanı sorgulama işlemi e-devlet şifresi olan herkes için oldukça kolay bir sistem olarak işliyor.

Bilgilerin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilmesi her zaman güncel olduğunun göstergesi. Sizde ceza puanı sorgulama işlemi yapmak istiyor iseniz e-devlet şifrenizi edinerek sorgulamanızı anında e-devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*