HES Kodu Alma


HES KODU ALMA
HES KODU ALMA

Pandemi sürecini daha iyi yönetebilmek için başladılan HES Kodu Alma uygulaması seyahatler, toplu taşıma, topluluk olan her alanda vatandaşların korunmasını amaçlamaktadır. Hayat Eve Sığar Uygulaması ile bulaş riskini azaltarak kontrollü sosyal hayatı sürdürüyoruz. HES Kodu Alma ya da HES Karekod Oluşturma sayesinde girdiğiniz topluluklarda risk taşıyıp taşımadığınız tespit ediliyor ve hem siz hem de çevrenizdekiler güven altına alınıyor. Bu işlem için güvenli bir şekilde HES Kodu paylaşmak için ise iOS ve Android HES Kodu Mobil Uygulaması kullanılıyor. Bugün HES kodu nedir, hes kodu nasıl alınır, Hes karekod oluşturma, sms ile Hes kodu alma gibi pek çok akılda soru işareti barındıran konuları cevaplandıracağız.

HES kodu bütün vatandaşların güvenli bir şekilde kontrollü sosyal hayatın içinde bulunmaları için sağlık bakanlığınca hazırlandı. Tren, otobüs, uçak ve diğer seyahat araçlarında geçerli olan bu sistem sayesinde yurt içi seyahatlerde yetişkin ve çocuk yolcular zorunlu olarak hes kodlarını oluşturmaları gerekiyor.

HES kodu nedir? Hes Kodu ne işe yarıyor?

Hayat Eve Sığar uygulamasının baş harflerinin kısaltması olan HES, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde veya bireysel iletişim gerektiren kamuya açık alanlarda virüs dolayısıyla bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli bir şekilde paylaşabileceği yeni bir uygulama.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

Hes Kodu İndir: “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla;

T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır  ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir. Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 20 gün sonra ise en az 27 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.Örnek; HES 12345678901 1234 27 Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.-Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır.-Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

SMS ile HES Kodu Alma – Hes Mobil İndir

Uygulama olmadan HES kodu almak için SMS ile HES kodu alma yöntemini deneyebilirsiniz.

Türk Vatandaşları için;

Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı, kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini ve HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi (en fazla 45 gün) aralarında birer boşluk bırakarak yazıp 2023’e gönderiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:

81657349229 G274 45

Mavi Kartlı veya T.C. kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler için;

Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:
99123456789 1980 45T.C. Kimlik numarası bulunmayan kişiler için;

Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Sınırsız Süreli HES Kodu Alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Sınırsız süreli HES kodu yalnızca uygulama üzerinden alınabilmektedir. Akıllı telefonunuza “Hayat Eve Sığar” uygulamasını yükleyip giriş yaptıktan sonra sınırsız süreli HES kodu alabilirsiniz. SMS yoluyla en fazla 45 gün geçerli bir HES kodu alabilirsiniz. 45 gün geçtikten sonra yeniden HES kodu almanız gerekmektedir.

HES Kodumu Unuttum Ne Yapmam Lazım?

HES kodunuzu kaybettiyseniz ve hatırlamıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz HES kodu alma yöntemlerinden biri ile yeni bir HES kodu alabilirsiniz.

HES Kodu İstanbul Kart Eşleştirmesi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla İstanbul’da şehir içi ulaşımda HES kodu zorunluluğu getirildi. Eşleştirme yapılmayan kartlarla toplu ulaşım araçlarına binmek yasaklanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*