TOKİ İlk Evim Başvuru


TOKİ İlk Evim Başvuru
TOKİ İlk Evim Başvuru

İlk Evim projesi dar ve orta gelirli için konut başvuru işlemleri e-devlet üzerinden başladı. İlk etapta 250 bin konutun olacak TOKİ Konut projesinde detaylar belli oldu. Ev alma hayali kuran vatandaşların beklediği sosyal konut projesinin ayrıntıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarıyla TOKİ başvuru şartları ve ücretleri belli oldu. Erdoğan ayrıca fiyat ve taksit ödemeleri ile konutların il il dağılımını duyurdu. İşte 2+1 ve 3+1 daireler, arsa ve iş yerlerinin fiyat ve taksit ödemeleri.

Ev alma hayali kuran ancak yüksek fiyatlardan dolayı hayallerini erteleyen milyonlarca vatandaş için TOKİ öncülüğünde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine imza atılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin detaylarını açıkladı. Erdoğan’ın il il dağılımını açıkladığı sosyal konut projesinin fiyatları ve taksit ödemeleri belli oldu. Buna göre, 608 bin TL fiyatlı 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. 3+1 konutların fiyatları ise 850 bin TL olurken ödemeleri 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecek. ‘İlk Evim’ ve ‘İlk İş Yerim’ adını alan proje konutları için yarın başlayacak başvurular ekim sonuna dek sürecek. TOKİ başvuru koşullarına ilişkin ayrıntıları paylaşırken başvuru bedelinin sanayi siteleri için 2 bin TL, konut arsası için 500 TL olarak belirlendiği belirtildi. Proje kapsamında özellikle büyükşehirlerde konut sıkıntısı giderilmesi ve bu durumun piyasalara olumlu yönde yansıması bekleniyor.

TOKİ için Başvuru başladı ve Ekim ayı sonuna dek sürecek projelerin ilk temelini yılbaşında atıyoruz. Depreme dayanıklı şekilde inşa edeceğimiz bu projeler aynı şekilde ülkemizin her yerinde devam edecek.

Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin işyeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Böylece 2003 başından itibaren ürettiğimiz sosyal konut projesini 2 milyona çıkarmış olacağız.

TOKİ İLK EVİM 2+1 VE 3+1 DAİRE FİYATLARI

Toki konut fiyatları: Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecekler. 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir.

Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecek. Taksit ödemeleri sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacak.

Halihazırda 12 ilimizde 3 bin 930’u tamamlanmış, toplamda 10 bini aşan sanayii tipi işyeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın ilk etabı kapsamında 10 bin yeni işyerini daha küçük ve orta ölçekli sanayicilerimizin hizmetine sunuyoruz. İşyerlerimiz 100 bine yakın ek istihdam sağlayacaktır. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 10-120 ay vadeyle sunacağız.

TOKİ EV BAŞVURU ÜCRETİ

TOKİ’den yapılan açıklamada projeye başvuru koşulları ayrıntılı olarak paylaşıldı. Başvuru bedeli sanayi siteleri için 2 bin TL, konut arsası için 500 TL olarak belirlendi.

TOKİ E-DEVLET BAŞVURU İŞLEMLERİ

Başvuru sahibi;
• E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
• Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
• E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
• Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
• E-Devlet başvuruları 28/10/2022 tarihinde sona erecektir.
• E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.
• E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde eft, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.
• Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*