SSK Sorgulama


ssk sorgulama
ssk sorgulama

Çalışan kesimlerin sigorta bilgilerini öğrenmek için yaptıkları ssk sorgulama, tc kimlik numarası ile e-sgm sayfasından yapılmasının yanısıra e devlet ile de şifreli olarak alınabilmektedir. Ssk sorgulama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli husus bulunmaktadır. Burada sgk sigorta sorgulama dökümü alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, ssk sorgulama nasıl yapılır olduğu gibi bir takım temel bilgileri ele alacağız.

Türkiye’de çalışma yasası gereğince bir işyerinde iş görenlerin tümü çalıştıkları süre boyunca sgk primleri ödenerek sigortalı olmak zorundadır. Bu işveren ve işçi için yasal zorunluluktur. Geçmiş dönemlerde bununla ilgili oldukça fazla kötü hikayeler bulunmakta idi. Neyse ki günümüzde insanlar sgk sorgulama araçları gibi ekranlar sayesinde bilinç kazandı ve işe girdikleri tarihten itibaren sgk prim sorgulamalarını yaparak sigortasının ödenip ödenmeme imkanına sahipler.

Geçmiş dönemlerde bu tür sigorta sorgulamalarını yapmak için sosyal güvenlik kurumunun hizmete sunduğu esgm sayfası bulunmakta idi. Esgm ile sgk sorgulamak için tc kimlik numarası bilgileri yeterli olmaktaydı. Bu sistemdeki bazı güvenlik açıkları ve sigortalılar için önemli olan bir kaç bilgi aracı daha eklenerek e devlet ile sgk 4a hizmet dökümü sorgulama sayfası oluşturularak bu sayfadan işlemler yapılmaya başlandı.

SSK SORGULAMA EKRAN BİLGİLERİ

İşlemlerin e devlet girişi ile yapılmasıyla beraber sosyal güvenlik kurumumuz bir çok hizmeti de online olarak sağlamaya başladı. Sağlanan bu sgk hizmetlerinden bazıları; emeklilik hesaplama, rapor parası sorgulama, sgk işe giriş ve çıkış tarihleri, ödenen sigorta prim gün sayıları ve diğer bilgilerdir. Bu panel üzerinden daha fazla ayrıntıya ulaşmanız mümkün kılınmıştır.

Hizmet ekranı üzerinden ssk sorgulama yapılması için edevlet şifresi gerekmektedir. Tc kimlik no ile ssk sorgulama için bilgiler girilir ve ardından bağlantı kurulur. Daha sonra size ait olan sgk edevlet sayfasından sigorta hizmet birimi açılara 4a hizmet bilgisi ekranına ulaşılır. Eğer özel sektör çalışanı iseniz 4a, kamuda iseniz 4c hizmet dökümünü kontrol edebilirsiniz. Girişinizin ardından kişisel bilgileriniz ve ödenmiş olan tüm ssk sigorta prim sorgulama sonuçlarınız sgk hizmet dökümü olarak karşınıza çıkacaktır. İsterseniz bu bilgileri pdf olarak da indirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*