Seyahat İzin Belgesi


seyahat izin basvurusu
seyahat izin basvurusu

Pandemiyle birlikte hayatımızda yer edinen seyahat izin belgesi, e devlet ekranı ve alo 199 hattı üzerinden alınmaktadır. Seyahat izin belgesi alma isteyenler şehirlerarası yolculuk yapmadan önce İçişleri Bakanlığı E-Başvuru servisinden Seyahat İzin Başvurusu yapmalıdır. Bu işlem e devlet kapısından kolayca yapılmaktadır.

Şehirlerarası bir sebepten ötürü yolculuk yapmak istediğinizde virüs sebebiyle bu yolculuk için seyahat izin belgesi almak gerekmektedir. Alo 199 hattı üzerinden seyahat izin belge başvurusu yapabileceğiniz gibi e devlet ile seyahat izin belgesi başvurunuzu da gerçekleştirebilirsiniz. Bu konumuzda e-devlet kapısı üzerinden işlemlerinizin nasıl yapılacağını detaylı olarak aktaracağız.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

Yukarıda gördüğünüz üzere şehirlerarası yolculuk etmeden önce içişlerinin e-başvuru portalına e devlet şifresiyle girdikten sonra sayfada yeni başvuru alanına girmeniz ve Seyahat İzin İşlemleri menüsünden 65 yaş altı özel araç seyahat izin belgesi, 65 yaş üstü turizm amaçlı yurtiçi seyahat belgesi ya da 65 yaş üstü genel seyahat izin belgesi verilmesi seçeneklerinden sizinle ilgili olanı seçmeniz gerekmektedir.

Seçiminizi yaptıktan sonra bulunduğunuz ilin valiliğini de seçip devam etmelisiniz.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır

Sonrasında gelen seyahat izin belgesi başvuru ekranında doldurmanız istenen bilgiler olacaktır. Buradaki adres, e posta ve cep telefonu bilgileriniz otomatik olarak gelecektir. Sonra hangi kaymakamlığa bağlıysanız onu seçmeniz ve ardından konu satırına ne için seyahat etmek istediğinizi yazmanız gerekir.

Bir altındaki stnadart başvuru metninde;

  • Doğum Tarihiniz:
  • Gideceği Yerdeki Hane Halkından En Az Birinin T.C. Kimlik Numarası, Adı Soyadı, Cep Telefonu:
  • Beraberindeki Yakınlarının (Eş, Çocuk, Anne, Baba, Kardeş) T.C. Kimlik Numaraları, Doğum Tarihleri ve İsimleri:

Bilgileri istenmektedir ve bunları girmelisiniz. Ardından başvuru belgesi yüklemeniz istenir. Bu ölüm belgesi ya da sağlık raporu olabilir. Bu çok önemlidir. Belge yüklenmeden işlem tamamlanamaz. Peşinden şu an bulunduğunuz adresi girmeniz ve gitmek istediğiniz şehri seçmeniz gerekir. Seyahat gerekçenizi de seçtikten sonra gitmek istediğiniz tarihi yazıp onay verdikten sonra e devlet seyahat izin belgesi başvurusunu tamamlamış olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*