OGS Ceza Sorgulama


ogs-ceza-sorgulama
ogs-ceza-sorgulama

Otomatik Geçiş Sistemi, OGS Ceza sorgulama ve kaçak geçiş işlemleri. OGS sisteminden izinsiz veya ödeme yapmadan geçtiğiniz zamanlarda, aracınızın plakasına otomatik olarak da araç sahibine ceza kesilecektir. Bu cezaları, Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Sitenin ana sayfasında yer alan ‘otoyollara’ tıkladıktan sonra karşınıza OGS gelecektir. OGS ‘ye de basınca OGS hakkındaki bilgilere ulaşacaksınız. Sayfanın hemen sol tarafında yer alan, OGS-KGS geçiş ihlali sorgulamaya da tıkladıktan sonra cezanızı sorgulayıp, ödeyeceğiniz ekrana ulaşmış olacaksınız.

İnternet sayfasının üst bölümünde sizden aracınızın plaka numarası istenecektir. Plakanızı kesinlikle bitişik yazmanız gerekmektedir. Örneğin, plakanız 34 BB 1000 ise bunu sisteme 34BB100 şeklinde girmeniz gerekmektedir. Aksi halde uyarı ile karşılaşacaksınız. Plaka numaranızı girdikten sonra, ‘34BB1000 Plaka numarasına ait OGS Geçiş İhlali Bulunmamaktadır.’ Şeklinde bir yanıt alırsanız borcunuz olmadığını anlayabilirsiniz.

Ücret ödemeden geçiş yaptıysanız, hangi tarihte yaptığınız ve ne kadar cezanızın olduğu ekran gelecektir. Ardından ödeme için kuruma gidebilir veya kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Aynı ekranda ogs ceza sorgulama yanısıra ceza ile ilgili, 15 gün için ödemeniz halinde, cezanın toplam tutarının %25 ‘ini ödemeyeceğiniz yani indirim yapılacağı bilgisini de görebilirsiniz.

KGM resmi sitesinin dışında, PTT ‘nin resmi sitesinden de ogs ceza sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. Ana sayfanın üst tarafında ki, Geçiş ihlali sorgula bölümüne basarak, araç plaka numarası ve sitenin size gösterdiği güvenlik kodunu ilgili bölümlere girdikten sonra Sorgula butonuna basarak bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı sayfada KGM’den farklı olarak çıktı alma şansına da sahipsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*