Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama


mahkeme-dava-dosyasi-sorgulama
mahkeme-dava-dosyasi-sorgulama

Uyap ile mahkeme dava dosyası sorgulama artık tc kimlik no ile hızlıca öğrenilmektedir. Dava sorgulama işlemleri ile adıma açılmış dava var mı gibi sorularınıza en kısa yoldan cevap bulabilirsiniz. Eskiden pek de mümkün olmayan mahkeme dava bilgisi öğrenme yolunu devlet ciddi derecede kolaylaştırdı. Adalet Bakanlığı’na ait olan bu proje artık her vatandaşın hizmetine açıldı. Kısa adı UYAP olan internet sisteminin asıl adı Ulusal Yargı Ağıdır. Artık bu sistem sayesinde kim olursanız olun, ( Avukat, davalı, ya da davacı) mahkeme davalarınız ile ilgili sonuçlara ulaşabilme imkânına sahipsiniz. Sisteme ulaştıktan sonra (UYAP) TC kimlik numarası ile giriş yapmanız mümkün olacak.

DAVA DOSYASI SORGULAMA

Sisteme girdikten sonra, istemiş olduğunuz mahkeme dava bilgilerine, tarihine süresine, tanıklarına, şahitlerine ulaşabilirsiniz. Birden fazla dava sorgulama yöntemi mevcut. Elinizde bulunan evrak numarasını ve senesini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Davanın esas numarasını kullanarak da dava sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Eğer davanın esas numarasına sahipseniz, bu bilgiyi kullandıktan sonra, mahkemenin şeklini belirleyip, (İş, Hukuk vesaire) başladığı esas yılını girerek sistemden dava sorgulama yapabilirsiniz ya da davanın karar numarasını da sisteme girerek, aynı boşlukları doldurup, sorgu bilgilerine ulaşmanız gayet mümkün.

MAHKEME SORGULAMA

Peki, özellikli olarak hangi bilgilere ulaşabilirsiniz? Sisteme ulaştıktan sonra mahkeme dosyanızın Yargıtay’ın arşivlerine ulaşıp, ulaşmadığını; Savcılık incelemesine gidip gitmediğini öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca mahkeme dosyanızın Ceza Dairesine gidip gitmediğini, gittiyse eğer hangi Ceza Dairesi olduğunu öğrenebilir ve son olarak Dairenin sahip olduğu numaraya da ulaşabilirsiniz.

Mahkeme davanızın Ceza Dairesinden dönme ihtimalini ya da dava dosyanızın henüz postaya verilip verilmediğini de araştırabilirsiniz. Bu sistemin kolaylığından yararlanmak için birkaç resmi gerekliliğe sahip olmanız gerekiyor. Öncelikle, bir e-devlet şifreniz olması lazım ve bunun için de PTT şubelerine gidip e-devlet şifresi talep etmeniz yeterlidir. (TC kimlik ile birlikte) Daha sonra e-devlet sistemine şifreniz ile birlikte girip, merak ettiğiniz tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*