E Devlet Giriş


e-devlet-giris
e-devlet-giris

Vatandaşın devlet ile olan işlerini hızlıca halledebilmesi amacıyla kurulan e devlet kapısı sistemi sayesinde sorgulamalar ve bilgilere erişim e devlet giriş ekranı üzerinden sağlanmakta ve hem zaman hemde tasarruf konusunda önemli gelişmeler görülmektedir. Kamu kurumlarının edevlet kapısına girmesiyle birlikte sigorta işlemlerinden tapu kadastro kayıtlarının öğrenilmesine, araç sorgulamalarından mahkeme dava dosyalarına kadar bir çok işlem online olarak görülmektedir.

Türkiye’de ikamet edenlerin sahibi oldukları e devlet şifresini kullanarak yaptıkları işlemler ile yılda ortalama harcanan süresinin 2 gün olduğu tahmin edilmektedir. Sıra beklemeler ve bürokrasi nedeniyle uzayan işlemlerin tek çatı altında e devlet hizmetleri ile buluşması sayesinde bu zaman insanlara kalmakta hem vatandaş hemde devlet bu işten karlı çıkmaktadır.

E DEVLET GİRİŞ ŞİFRESİ

Online bir biçimde işlemlerin yürütülmesi için ptt şubelerinden temin edilme zorunluluğu bulunan e devlet şifresi alma mecburiyeti vardır. Zarf içerisinde kişiye özel olarak alınan bu e devlet giriş şifresi sayesinde geçmişte tc no ile yapılabilen tüm e devlet sorgulamaları işlemlerine ek olarak entegre edilen yeni bilgilendirme platformlarına da sınırsız erişim sağlanabilmektedir.

E DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM

Kullanıcıların kayıt olduklarında almış olduğu e devlet şifresini unutmaları halinde edevlet şifremi unuttum demeleri kafidir. Zira kayıttan sonra cep telefonu numaranızı ve e posta adresini kendi alanınıza girdiyseniz e devlet şifremi unuttum derdine kapılmanıza gerek yoktur. Sisteme bağlandıktan sonra e devlet şifre değiştirme ve yenileme yapabilirsiniz. Eğer e devlet girişini sık yapmıyorsanız mutlaka edevlete ilk giriş yaptığınızda telefon numaranızı ve email adresinizi kaydedin ve bir kaç adımda yeni şifrenizi temin edin.

E DEVLET HİZMETLERİ

Geçmiş dönemlerde kamu dairelerinde yaşanan rezalet boyutundaki kuyrukları ve sıra beklerken geçen zamanı gözünüzün önüne getirin. Daha önce saatlerce bekleyip yaptığınız işlemleri oturduğunuz yerden interneti kullanarak yapmanızı sağlayan sistem bütünü e devlet hizmetleri olarak adlandırılmaktadır. Bu hizmetlerden bazıları şunlardan oluşmaktadır; ssk hizmet dökümü, tc no sorgulama, araç sahibini öğrenme, trafik cezam var mı, adıma açılmış mahkeme dava varmı, sigortacılık işlemleri, belediyelerden yapılan işlemler, tapu sorgulamaları gibi onlarca hizmete erişim e devlet ile sorunsuzca sağlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*