DASK Sorgulama


dask-sorgulama
dask-sorgulama

Bu hizmet sayesinden dask doğal afet sigortanızın poliçesini sorgulayabilir ayrıca bu poliçeye ait tüm bilgileri görebilirsiniz Bilindiği gibi ülkemiz coğrafi konum olarak deprem bölgesi olarak kabul edilmektedir Ülkemizin %95 i deprem riski altındadır. Türkiye de Doğal Afet Sigortalar Kurumu DASK 1999 yılında Marmara depremi sonrasında kurulmuştur. Ve günümüzde artık zorunlu hale getirilmiştir.

Doğal afet sigortası yaptırılmadıysa hiçbir türlü tapu, elektrik, su aboneliği işlemleri de yaptırılamaz. Dask bir nevi konutunuzu olası bir deprem durumunda garanti altına almak anlamına gelmektedir. Her yıl yapılan sigortalar sayesinde konut depremde hasar gördüyse Dask tarafından karşılanır. Dask her yılın sonunda tekrar yapılması gereken bir sigortadır. Geçerlilik durumu bir yıldır. Doğal afer sigortası yaptılacağı zaman bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler kısaca; sigortalının kişisel bilgileri, sigortalanacak binanın açık adresi , metre karesi , kat sayısı ve hasar durumu, yapı tarzı,inşa yılı ve dairanin brüt yüzölçümü ve ne durumda kullanıldığıdır.

Bilgiler kesinlikle doğru verilmelidir. Çünkü sigorta bu bilgiler doğrultusunda yapılacaktır. Yanlış bilgi verme durumunda ileride doğacak herhangi bir sorundan sigortalı sorumlu tutulacaktır.

Dask kurulduğu günden bu yana yaklaşık 48 milyon tl gibi bir rakamı sigortalılara ödemiştir. Ve bu sayede binlerce sigortalının mağduriyetini hafifletmiştir.

Dask sorgulama e devlet platformunun hizmetlerindendir. Üye girişi yaparak Dask sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için hangi şekilde sorgulayacağınızı seçmek yeterlidir. Bu sayede doğal afet sigorta poliçenize ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*