Araç Trafik Cezası Sorgulama


arac-trafik-cezasi-sorgulama
arac-trafik-cezasi-sorgulama

EDS, Kırmızı ışık geçişi, HGS ve daha bir çok şekilde trafik cezasının plakanıza direkt yazıldığını ve kolay trafik cezası sorgulama yaparak öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle büyük şehirlerde seyahat halinde olan her araç trafik cezaları ile karşı karşıyadır. Hız ihlalleri, hgs geçiş cezası, eds geçiş ihlali ya da radar gibi bir çok sebepten ötürü trafik cezası yemiş olabilirsiniz. Bununla ilgili işlemler için online trafik cezası sorgulama yapmanız ve itiraz etmeniz için zaman kaybı olmaması açısından cezanın kesildiği tarihi öğrenmeniz önemli olmaktadır.

Yapılan ihlaller sonucu yazılan cezaların kontrolü sağlanmadığında sürücüler ve araç sahipleri yüksek oranda faizlerle karşılaşmaktadır. Oysaki bir kaç basit işlemle trafik cezası sorgulama online olarak yapılmakta ve zamanı geçirilmeden ödendiğinde ciddi miktarda erken ödeme indirimi sağlanmaktadır. Bu da sürücülerin yararına olduğu için dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Online olarak trafik cezası sorgulamasını yapmak için EGM Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı GİB internet üzerinden hizmet sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde plaka no ile araç sorgulama yapılmakta ve plakaya kesilen trafik cezaları ayrıntılı olarak öğrenilmektedir. Bilindiği üzere trafik cezaları gelir idaresine yani vergi dairelerine ödendiği için bilgi havuzu daha geçiştir. EGM üzerinden yapılacak olan online trafik cezası sorgulamalarında ise istisnai olarak otoparka çekilen araçlar hakkında da bilgi alınabilmektedir. Tüm bunların yanısıra eğer hgs olarak bilinen hızlı geçiş sistemi geçiş ihlali yaptıysanız bunun için de ptt’nin sunduğu müşteri hizmetleri uygulamasını kullanmanız hızlılık açısından yararınıza olacaktır.

Kesilmiş olan cezaların görüntülenmesi için intvd ekranına giriş yapmanız ve tc kimlik no, araç plaka no, tescil tarihi bilgilerini yazmanız yeterlidir. Girişi sağladıktan sonra hız limiti aşımı, eds ihlali ya da hangi sebeple trafik cezası yazıldığını ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Bununla beraber isterseniz kredi kartınızı kullanarak gelir idaresi ile trafik cezası ödeme işlemini taksitli olarak gerçekleştirebileceğinizi unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*